“The appeal of stargazing is both intellectual and aesthetic; it combines the thrill of exploration and discovery, the fun of sight-seeing, and the sheer joy of firsthand acquaintance with incredibly wonderful and beautiful things.” – Robert Burnham, Jr.
(muzika uz blog post: Enya – Aldebaran)

Sinoć smo na Visočici, kod bivka “Z. Šimić” (1780 m n. v.), uživali u posmatranju noćnog neba. Ovog puta na red su došli Perzeidi i Kappa Cignidi. Perzeidi su meteorski roj kojem je radijant u sazviježđu Perzej, a tu su od 25. jula do 20. avgusta, s najvećom učestalošću 11-13. avgusta, kad se može pojaviti i 80-100 meteora na sat. Ti se meteori kreću brzinom reda 60 km/s, a potiču sa putanje komete Swift-Tuttle. S druge strane, nešto sporiji, κ-Cignidi su meteorski roj manje učestalosti, ali ipak relativno bogat sjajnim meteorima. Radijant im je visoko na nebu na srednjim sjevernim geografskim širinama (blizu zvijezde Kappa Cygni).

Radili smo i timelapse prividnog kretanja naše galaksije. Budući da je Mjesec izašao oko 1h (zadnja četvrt), na timelapse snimku se vidi postepeno povećanje osvjetljenosti neba i terena.
Visočica, iz serijala “Prolaznost vremena” from Catovic on Vimeo.
Osim nebeskih objekata, zanimljivo je bilo i sjevanje munja u pravcu sjevera (u pravcu Sarajeva sa Visočice) koje je obasjavalo horizont.

Od opreme smo koristili Canon 6D, Rokinon 14mm f2.8, Canon 70-200mm f2.8 i Sony ILCE-5000 sa E PZ 16-50mm. Obrada slika vršena je u programu Lightroom, a završna obrada timelapse-a u Sony Vegas.
Dole su prikazane slike, snimljene u različito doba dana (klik ispod slike (“view full size”) za veću rezoluciju), a neki od njih se mogu vidjeti i na Astrobin linku. Preporučujemo gledanje na PC zbog rezolucije.
Sve u svemu, zanimljivo iskustvo i još jedna noć za pamćenje.